Zamilujte se do moravských sklepních uliček!

Představte si ne jeden, na dva, ale hned několik desítek sklípků vedle sebe. Zní to jako sen? Ale vůbec ne! Pastvou nejen pro oči, ale i pro mlsné vinařské jazýčky je návštěva některé z tzv. sklepních uliček. V moravských městech a vesnicích jich najdete spousty. Poznejte ty nejkrásnější sklepní uličky na Moravě během vašich vašich výletů za vínem i vy!

Sklepní uličky vznikaly hlavně jako místo, kde se zpracovávalo víno. Stávaly za obcí na cestě od vinohradů, aby víno dlouhou přepravou příliš netrpělo. V průběhu časů se sklepy koncentrovaly do jednoho místa v okolí obce. Mělo to své praktické účely. Vinaři si mohli navzájem pomáhat a trávit volný čas spolu.

Sklep zpravidla tvořily 2 části – nadzemní část s lisovnou, kde se z hroznů dostávala lahodná šťáva a podzemní část se sudy, kde mohlo víno při stálé teplotě a vlhkosti nerušeně zrát. Nicméně lze najít i sklepy, kde se veškeré dění kolem vína odehrávalo pouze v jedné místnosti.

Vinné sklípky byly vždy spíš doménou mužů, kteří sem chodili nejen pracovat, ale i degustovat a odpočívat. V létě se sedělo ve venkovním prostoru před sklípkem a v zimě poté v prostoru lisovny. Inspirativní prostředí sklepních uliček dalo zejména v 19. a 20. století vzniknout řadě tradic, zvyků či uměleckým dílům. A protože se vinaři před svými sousedy i před přespolními rádi pochlubili nejen dobrým vínem, ale také výzdobou, vynikaly vinné sklípky i v tomto směru. Dodnes můžete na zachovalých búdách vidět klasické lidové folklórní vzory či zajímavá figurální sgrafita z novějších dob.

Počátkem 20. století se již víno přestalo ve sklípcích vyrábět a výroba se z velké části přesunula do zemědělských družstev a velkovýroben. Některé ze sklípků postupně zchátraly, ale z některých se stalo místo k odpočinku a příjemného posezení při sklence dobrého vína. 

Sklepní uličky jsou oblíbeným cílem i současných výletníků. K návštěvám lákají speciální akce jako jsou dny otevřených sklepů, letní degustace či podzimní svatomartinské slavnosti.

Petrov, Plže

 https://www.obec-petrov.cz/plze

Sklepní ulička Plže nad obcí Petrov je opravdovým skvostem. Modrobílé omítky sklípků spořádaně vystupují z okolní zeleně a působí mimořádně půvabným dojmem. Štíty připomínají stavby selského baroka s jsou často zdobené folklorními motivy typickými pro oblast kolem Strážnice.

Sklepní areál s téměř 80 sklípky vznikl na návrší nad obcí z prostého důvodu – sklepy nebylo možné vyhloubit pod domky v obci kvůli vysoké podzemní vodě. Část Petrova Plže je vesnickou památkovou rezervací a v současné době jde o častý cíl vinařské turistiky.  Každoročně se zde také koná oblíbený den Den vinařů či Svatováclavské hody.

Prušánky, Nechory

Prušánky

https://www.obecprusanky.cz/novy/spolek-nechorsti-vinari/

Pokud chcete vidět opravdu hodně sklípků na jednom místě, pak musíte vyrazit do obce Prušánky. Právě zde se totiž necelý kilometr za vsi rozkládá doslova vinařské městečko. Najdete tu více než 450 sklípků. Každý z nich je trošku jiný a jedinečný!

Oblast zvaná Nechory se dělí na Horní a Dolní Nechory a obě stojí za vidění. Až se tedy vydáte do Slovácké vinařské podoblasti, nenechte si Nechory ujít! Ne nadarmo se totiž v Prušánkách traduje, že kdo často navštěvuje prušánecké sklepy je zdravý, ne chorý!

Bořetice, Kraví hora

http://www.republikakravihora.cz/

Pokud budete chtít navštívit další za zajímavých sklepních uliček, budete možná překvapivě potřebovat pas. Budete totiž cestovat za hranice Svobodné spolkové republiky Kraví hora na katastru obce Bořetice ve Velkopavlovické vinařské podoblasti.

Recesistickou republiku Kraví hora s vlastní ústavou, měnou i vlajkou založili místní vinaři v roce 2000.

Republika se nachází v lokalitách Hliníky, Kraví hora a Zahraničí a návštěvníkům nabízí kromě skvělého vína i jedinečný ucelený soubor sklepních budov, kterých se tu nachází více než 260. Jednotlivé sklepní uličky mají své názvy již od středověku a zajímavostí je, že v průběhu staletí si stále zachovaly svůj český tvar. 

Bořetice i sklepní uličky na Kraví hoře patří do oblasti tzv. Modrých hor, které jsou proslulé zejména pěstováním a výrobou červeného vína. Ochutnat zde tedy můžete vynikající vína odrůd Modrý Portugal, Frankovka, Svatovavřinecké, André, Zweigeltrebe či Cabernet Moravia

Nenechte si ujít Putování za mladým vínem či Svatovavřinecké otevřené sklepy.

Vrbice, Na sklepách

https://www.kudyznudy.cz/

Sklípky ve Vrbici připomínají svým vzhledem a uspořádáním hobití domečky na Novém Zélandu, ale hobity byste ve Vrbici hledali marně. Spíše tu najdete mnoho pracovitých a přívětivých vinařů, kteří se s vámi rádi napijí dobrého vína.

Areál sklepů ve Vrbici je unikátní z několika důvodů. Sklípky jsou vytesány do pískovce v hoře Stráž v centru obce, a to hned v 5 patrech nad sebou.

Nejstarší sklípky se datují do 17. století, ale je dost možné, že základy sklípků v lokalitě Na sklepách jsou mnohem starší. Výroba vinařství v obci se totiž datuje již od 13. století. Ty nejmladší sklípky pak pocházejí z období před první světovou válkou, zřejmě z roku 1920.

V klidných časech sloužily sklípky svému klasickému účelu, tedy výrobě a skladování vína, v těžkých časech je místní obyvatelé používali jako úkryt. V nejstarší části obce Vrbice, Dědina, se dokonce zachovaly do skály vytesané únikové chodby, tzv. lochy.

Ve Vrbici můžete po celý rok navštívit mnoho vinařských akcí. Za všechny jmenujme například akce Z kopca do kopca či Na Vrbicu pro opicu.

Velké Bílovice, Belegrady a Půrynky

Velké Bílovice jsou vůbec největší vinařskou obcí v České republice. Nachází se v mikroregionu Lednicko-valtického areálu a pyšní se více než 650 sklepy. Hlavní dominantou Velkých Bílovic je kopeček Hradištěk s kapličkou zasvěcenou sv. Urbanovi, sv. Cyrilu a Metodějovi a sv. Václavovi.

 

Místo je to nejen fotogenické, ale také mystické. Vyloženě láká k tomu na chvíli se zastavit a spočinout pohledem na krásné krajině všude kolem. Po sestupu z kopečku si můžete pochutnat na víně z místních vinic třeba v rámci dnů otevřených sklípků.

Sklípky ve Velkých Bílovicích nejsou narozdíl od jiných sklepních uliček stylově jednotné, ale najdete tu jedinečně rozmanitý mix stylů. Velká část sklepů je upraveny na penziony a je možné se tak ubytovat přímo u vinaře.

Nenechte si ujít ani tradiční vinařské akce jako krojované hody či Vinařský maraton. V průběhu letní sezóny můžete každý týden ochutnat víno od jiného vinaře v rámci akce Za vinařem do Velkých Bílovic.

Mutěnice, Mutěnské Búdy

Perlou skrytou v nekonečných řadách vinohradů jsou Mutěnice. Obec má zajímavou historii, kde sehrály důležitou roli rytířské řády templářů i johanitů, ale také tzv. habáni, kteří na Moravu přišli v 16. století. Naprosto unikátním vinařským “městečkem” jsou Mutěnské búdy, které se nachází kousek za obcí pod Zárybnickými vinohrady. 

 

Malebné búdy jsou bohatě zdobené ornamenty či vyškrabávanými sgrafity. Přední část sklípku, tzv. žůdro je totiž vizitkou každého mutěnického vinaře. Zastavte se tu na skleničku třeba při Burčákovém pochodu nebo při Dnech otevřených sklepů. V letní sezóně také můžete degustovat u vybraných vinařů v rámci akce Okoštujte u vinařa.

 

Tak u víte, kde budete degustovat při vaší dovolené na jižní Moravě? Inspirovat se můžete i naším článkem s výběrem ikonických sklípků, které byste si neměli nechat ujít. Poznejte nejkrásnější moravské sklípky ->>>>>

 

Menu