Jihoafrická vína

Jak nám chutnalo víno z Jihoafrické republiky

Náš další článek bude tak trochu netradiční. Na chvilku jsme byly nevěrné naší krásné zemi a jejímu skvělému vínu a virtuálně ochutnaly vína z jihoafrického vinařství Orange River Cellars, které se rozkládá podél řeky Orange. 

Z Moravy až do Afriky

Tuto novou zkušenost nám poskytli manželé Lucie a Michal, kteří se před 9 lety na dovolené v Africe rozhodli, že vína, která ochutnali v místním vinařství musí zkrátka dorazit i k nám o Čech. Zprvu se to na místě při ochutnávce zdálo jednoduché. Řekli si, že prostě objednají menší kontejner a uvidí co bude dál. Než se ale první víno dostalo do Čech, konkrétně do Hluboké nad Vltavou, trvalo to skoro půl roku. 

Na začátku neměli ani prostor pro prodej vín. Vše začalo tak nějak po známých a kamarádech, kterým vína zachutnala natolik, že postupně donutili majitele vytvořit e-shop. Postupem času vznikla i prodejna v Katovicích, kde si můžete vína osobně vyzvednout.

Exotika u nás doma

Sortiment vín, který nabízí je opravdu široký. Na e-shopu najdete 2 řady. Základní bílá a červená vína ORC Special a vyšší řadu bílých a červených vín Hedgehog Range. Pak také vína z limitovaných edicí, likérová vína a slámová vína

Společně s Luckou a Michalem jsme se domluvili, že se kvůli situaci potkáme na online degustaci. Pro všechny z nás to byla premiérová zkušenost, ale ve finále to byl skvělý zážitek. I když se stejně těšíme na společné osobní setkání v jejich degustačce. Každá z nás obdržela degustační set 6 lahví přímo na míru našim chuťovým pohárkům, které nám majitelé sami vybrali. Ráďa dostala vína sušší a já naopak vína sladší. 

Jak nám chutnalo?

TOP 3 podle Rádi:

Šumivé víno Brut

Moje jednička je šumivé víno Brut, které si mě už na první přičichnutí získalo svou svěží květinovou vůní, kterou jsem cítila ještě dlouho po napití. Příjemné perlení a překvapivě jemná chuť pasovaly tohle víno na perfektní volbu pro popíjení na letní zahradní párty.

Lyra Vega 2016

Poslední dobou mě to táhne k červeným vínům a tohle víno z J.A.R bylo o trošku jiné než vína, která známe z Čech a z Moravy. Hutná, plná chuť s tóny čokolády a červeného ovoce a taky fakt, že vína vzniklo pouze 4 000 lahví, z něj dělá tak trošku nápoj pro slavnostnější příležitosti

Hedgehog Chenin Blanc 2020

Roztomilá etiketa s ježečkem označuje vyšší řadu bílých vín, které vinařství Orange River Cellars nabízí. Chenin Blanc ročník 2020 mi chutnal především díky své svěžesti a lehkosti. Díky tomu, že jde o víno velmi mladé, je možné, že se do budoucna ještě pěkně vybarví.

TOP 3 podle Evky:

Noveau 2019

Víno, které si mě získalo nejvíce je bílé víno Noveau 2019 a to natolik, že hned po degustaci proběhla jeho další objednávka. Na první ochutnání si mě získalo svou lehkou ovocnou chutí a vyváženým poměrem sladkého a kyselého. Je to víno, které se velmi dobře pije. Můžete si ho dát jen tak a nebo se perfektně hodí k pikantním pokrmům. 

Sparkling Rosé 2019

Jsem velká milovníce šumivých vín. Mnohdy jim dávám přednost před klasickými. Proto nemůže Sparkling Rosé 2019 chybět v mojí TOP 3. Tyhle jihoafrické bublinky ocení hlavně milovníci sladkých vín. V šumivém vínu Sparkling Rosé 2019 najdete jemné tóny jahod, malin a tureckého medu. Není doslazované, ale i přesto má 70g cukru. Tohle víno rozhodně nesmí chybět při letním posezení s přáteli.

Red Muscadel 2016

Mojí překvapivou volbou číslo 3 je likérové víno Red Muscadel 2016. Na první pohled rozpoznatelná baculatá láhev skrývá explozi chuti, kde hrají hlavní roli sušené rozinky. Tohle si zkrátka zamilujete. Čekala jsem něco v podobě portského, které nepatří zrovna mezi mé favority. O to víc mě tohle víno překvapilo a vysloužilo si své místo na stupni vítězů. Víno je skvělé samo o sobě, ale také je velmi dobrým společníkem k sýrům, dezertům a těstovinám se smetanovou omáčkou.

Pokud jsme vás nalákali na ochutnávku jihoafrických vín, můžete si je vybrat z kompletní nabídky na jihoafrickavina.com. Potkat se s majiteli můžete i v jejich nově otevřené degustační místnosti v srdci Hluboké nad Vltavou. V krásném moderním prostředí pod zámkem vám rádi popovídají o svých cestách po Africe a ochutnáte s nimi průřez vín z jejich nabídky. 

Menu