Vinařská mapa ČR – Jak se po pár sklenkách zorientovat?

Věděli jste, že se Česká republika dělí na 2 vinařské oblasti a 6 vinařských podoblastí? Slyšeli jste už o viničních tratích a víte odkud pochází víno, které zrovna pijete? Pokud ne, tak nezoufejte, není to žádná věda. S námi se při vinařských cestách po ČR neztratíte.

V posledních letech se lidé čím dál více začínají zajímat, odkud pochází jídlo, které si z obchodu přinesou domů. V módě jsou farmářské trhy i nákupy přímo u farmářů. Když víme, kde jídlo nebo suroviny pro jeho přípravu vznikaly, chutná nám tak nějak lépe. To samé platí i pro víno.

Dneska není problém  koupit si v obchodě víno z Chile, Argentiny nebo z Kalifornie, ale když si domů přinesete láhev vína z Moravy nebo z Čech a víte, že jste se ve vinici, kde víno vznikalo, procházeli o dovolené a nebo, že jste s vinařem, který víno vyrobil strávili pár pěkných chvil nad sklenkou, chutná víno prostě lépe.

Vinařské oblasti

Česká republika  se dělí na 2 vinařské oblasti – Českou a Moravskou. Obě dvě dohromady mají rozlohu 17 764 hektarů. Z celkové plochy vinic v EU, která aktuálně činí zhruba 3,2 milionů hektarů, je to pouze 0,06 %, ale i přes to, jsou vína z Moravy či z Čech velmi ceněna a dosahují skvělých výsledků i na mezinárodních soutěžích.

Vinařské podoblasti

Každou podoblast tvoří několik vinařských podoblastí. V Čechách jsou to Mělnická podoblast a Litoměřická podoblast. Celkem mají 7 vinařských obcí a rozkládají se na 673 hektarech vinic. Zajímavostí je, že oblast netvoří souvislou plochu, a tak můžete vinice najít i v Praze, v Kutné Hoře a nebo v blízkosti Karlštejna.

 

Zdroj: www.vinazmoravyvinazcech.cz

Moravská oblast je o poznání větší a nachází se zde 96 % všech vinic na našem území. Dělí se na 4 podoblastiZnojemskou vinařskou podoblast, Velkopavlovickou vinařskou podoblast, Mikulovskou podoblast a Slováckou podoblast.

Zdroj: www.vinazmoravyvinazcech.cz

Největší podoblastí je se svou rozlohou Mikulovská podoblast, nejvíce vinařský obcí ale má podoblast Slovácká (celkem 108 obcí).

Vinařské obce

Vinařské obce jsou další podmnožinou. Celkem jich u nás najdete 383 a největší vinařskou obcí jsou Velké Bílovice s 800 hektary vinic. Ve Velkých Bílovicích najdete také unikátní vinařské městečko tvořené vinnými sklípky.

Více o sklepních uličkách se dozvíte v článku Zamiluje se do moravských sklepních uliček! 

Viniční tratě

Úplně nejmenší jednotkou, podle který můžete určit původ vína téměř s geografickými souřadnicemi jsou tzv. viniční tratě. Jako viniční trať se označuje souvislý pozemek, na kterém se nachází alespoň 1 vinice. Pro zjednodušení lze viniční trať chápat jako malé pole, kde se pěstuje víno.

S označením konkrétní viniční tratě se můžete setkat i na etiketě vína. Není to však na rozdíl od země původu hroznů a místa zpracování povinný údaj a uvádí se zpravidla pouze u přívlastkových vín.

Tak schválně, odkud pochází vaše poslední otevřená láhev?

 

Menu