Valltické podzemí 2021

Valtické podzemí – místo, kde zabloudíte rádi

Valtické podzemí má své zasloužené místo v TOP vinařských cílech jižní Moravy a není divu. I my, se zde vždy při našich cestách za vínem rády zastavíme. Co nás sem pořád tak láká? Rády se s vámi o tajemství Valtického podzemí podělíme!

Valtické podzemí je rozsáhlý areál propojených středověkých sklepů, které v minulosti byly součástí zdejšího minoritského kláštera. Historie však nebyla ke klášteru moc laskavá. Nejprve ho v roce 1426 těžce zasáhlo husitské tažení, poté byl na čas obnoven řádem františkánů, ale zkázu areálu dokonal vpád Turků 1529. Poté byl klášter opuštěný a mniši našli útočiště v nové budově kláštera v jiné části města až za panování knížete Jana Adama Ondřeje v roce 1692.

Z původního kláštera se toho moc nedochovalo, ale to, co zbylo, jsou kromě kostela právě sklepy, které stojí za vidění. V současné době měří labyrint Valtického podzemí uctihodných 900 metrů a jde o jeden z vůbec největších sklepů na Moravě. Své místo si tu najde každý. Podzemí je totiž tvořeno celkem 13 většími i menšími sklepy v hloubce 6 – 12 metrů pod povrchem. Ve větších i menších sklípcích najdete posezení i archivní kóje, které si můžete pronajmout a využít je k uskladnění vašich lahví vína.

Po celý rok se ve Valtickém podzemí konají různé kulturní akce. Dýňobraní, hody či pravidelné večery s cimbálovkou jsou hojně navštěvované a velmi oblíbené nejen u českých, ale i zahraničních turistů. Pokud vám nevyjde čas na to strávit ve Valtickém podzemí celý večer, stavte se alespoň na skleničku a projděte si podzemí křížem krážem. Podzemní prostory vás uchvátí!

Prohlédněte si kalendář akcí Valtického podzemí na rok 2021 ->>>>

Ve Valtickém podzemí najdete výběr vín z vinařství ANNOVINO Lednice. Ochutnávat můžete po pohárku a nebo si rovnou odvézt lahev či karton domů 🙂 

Kromě vína rozhodně doporučujeme ochutnat i některou z místních sklepiérských specialit. Domácí paštika, obložené místy a další lahůdky dokáží nejen zpříjemnit večer, ale zároveň zaručí, že se druhý den po víně budete cítit svěže. Pít na plný žaludek je totiž o dost lepší než celý večer hladovět.

Vzhledem k tomu, že Valtické podzemí je po celý rok a nejvíce v podzimních měsících hojně navštěvované, doporučujeme si v dostatečném předstihu zajistit rezervaci. Nejvíce zábavy nabízí sklep Hlavního města vína, kde se nachází centrální bar a kde nejčastěji narazíte na cimbálovku. O něco více soukromí pak nabízejí sklípky Diana a Minoritů. Romantiku a intimní atmosféru si pak můžete plnými doušky užít v některé z menších sklepních místnosti.

Návštěva Valtického podzemí je pro nás již každoroční tradicí, bez které se neobejdeme a věříme, že se tu s vámi za rok potkáme!

Menu