Zapište si do diáře: Nezapomenout koupit Svatomartinské víno!

Zapište si do diáře: Nezapomenout koupit Svatomartinské víno!

Sv. Martin přijíždí na bílém koni a veze první letošní víno. Kde se vlastně zrodila tradice Svatomartinského vína a proč byste s jeho ochutnáním neměli otálet?

Svatomartinská tradice se v ČR v posledních patnácti letech natolik zabydlela, že všichni milovníci vína čekají na 11. listopadu jako na smilování. Právě v tento den, tedy na svátek svatého Martina, se netrpělivě očekává nejen první sníh podle pranostiky, ale také ochutnávka prvních vín z letošní sezóny.

První zmínku o svatomartinském vínu bychom  našli již v 18. století. Na počátku listopadu již byla všechna úroda pod střechou a vinaři, kteří byli zaměstnáni u sedláků u sklenky mladého vína oslavovali sklizeň a domlouvali práci na příští rok. Den sv. Martina byl spojen s hodováním a k pěkně vypečené svatomartinské huse se sklenka vína rozhodně hodí. Novodobá tradice Svatomartinských vín se píše od roku 2005, kdy Vinařský fond uvedl první vína pod touto značkou.

Svatomartinská husa

I v současnosti je Vinařský fond stále vlastníkem ochranné známky a každoročně zajišťuje, aby vinařství, která svá vína chtějí prodávat pod značkou Svatomartinská, splňovala náležité podmínky. O tom, zda bude nebo nebude víno zařazeno do prodeje na sv. Martina rozhoduje nezávislá porota, která hodnotí vína na základě základních senzorických parametrů jakými jsou vzhled, vůně a chuť. 

Víno nesmí vykazovat žádné vady a musí splňovat předurčené hodnoty pro poměr cukru a alkoholu. U bílých, růžových vín a u klaretu je tolerován alkohol do 12,5 % obj. a u červených se může vyšplhat maximálně na 13 % obj. Svatomartinská vína jsou suchá s maximálním množstvím cukru 9g/l. Při ochutnávání by vás neměla překvapit mírná perlivost způsobená pozůstatky CO2. 

Pro výrobu Svatomartinských vín jsou také přesně stanovené odrůdy. Svatomartinská vína mohou být pouze z odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe. Lahve jsou označeny ochrannou známkou s Martinem na bílém koni a nesmí se otevřít ani prodávat dříve než 11. 11. v 11 hodin 11 minut.

přesně stanovené odrůdy vína

Svatomartinská vína jsou jemná svěží a dobře pitelná. Jejich každoročně stoupající obliba to dokazuje. Rozhodně si nenechte ujít zážitek z prvního letošního vína ani vy. I přesto, že letos se pravděpodobně Svatomartinské slavnosti v obvyklém rozsahu neuskuteční, určitě bude možné lahve zakoupit ve vinotéce či přímo na e-shopech vinařů.

Tip na závěr: Jsme skoro přesvědčené o tom, že se Svatomartinské u vás doma dlouho neohřeje, ale i přesto ho doporučujeme vypít co nejdříve. Zkušení vinaři doporučují spotřebovat zásoby mladého vína nejpozději do Velikonoc. Svatomartinské víno totiž není primárně určeno k dlouhodobému skladování a nejlepší je čerstvé.

Menu