Vinařství Zlatovíno

Rozhovor: Zlatovíno

Máme pro vás další rozhovor, ve kterém jsme vyzpovídaly nadějnou vinařku Markétu Blahovou, která se v 21 letech rozhodla založit vlastní vinařství Zlatovíno.

Prozraďte nám, kde začala Vaše láska k vínu?

S vínem jsem prakticky vyrůstala – kolem našeho domu jsou samé vinohrady. Už odmala jsem chodila s rodiči do vinohradu pomáhat. Ač mi rodiče dali ve výběru střední školy volnost, nakonec u mě stejně vyhrálo vinařství a vinohradnictví a víno mě tak doprovází celý život.

Vzpomenete si, kdy se zrodila myšlenka vlastního vinařství?

Nikdy jsem si nemyslela, že budu mít vlastní vinařství, spíš jsem si myslela, že budu pomáhat já rodičům a ne naopak. 🙂 Loni mi tatínek předal část vinohradů a já začala naplno dělat své vlastní víno a jelikož ho zase tolik nevypiju, byl vznik vinařství nevyhnutelný. 🙂

Jaká byla cesta ke splnění Vašeho snu?

Cesta to byla relativně rychlá – hlavně díky tomu, že mám v rodině kolem sebe podnikavé lidi, kteří už mají nějaké zkušenosti. Ti mi do začátku moc pomohli s webovkami i propagací, bez nich by to tak „hladké“ nebylo.

Na které Vaše víno jste nejvíce pyšná?

Žádného vyloženě oblíbence asi nemám, každé mé víno je trochu jiné a má svou vlastní osobnost a každý si tak vybere podle své chuti. Kdybych ale musela vybrat jedno, tak bych ve sklepě určitě sáhla po Frankovce rosé frizzante.

Proč jste si vybrala jako uzávěr lahve právě Vinolok?

Je pravda, že Vinolok se zatím u vinařů moc nevidí, jelikož jde o dost drahý uzávěr. Má pro mě ale spoustu výhod. Do vína se nepřenesou nežádoucí vůně, jako se to může stát u korku, je elegantní, 100% recyklovatelný, dá se znovu používat a navíc ho jednoduše otevřete i jednou rukou, bez vývrtky. A ještě k tomu je to český výrobek a patent, což je mi moc sympatické a ráda podpořím české výrobce.

Vánoční škatulka měla jistě úspěch. Plánujete případně další zvýhodněné sety i během roku?

Určitě další sety plánuji, nemůžu se dočkat, až mi dozrají další vína, která zatím čekají na svou zářnou chvíli ve sklepě.

Jaké máte plány na další roky? Máte nějaké větší sny?

Vzhledem k tomu, že ještě studuji, tak bych ráda úspěšně dokončila semestry, které mě čekají a u toho zvládala pracovat ve vinohradě a ve sklepě. Mým snem je, aby si moje víno našlo své příznivce, kteří si na něm pochutnají stejně jako já. A taky bych ráda, až to situace dovolí, začala s degustacemi u mě ve sklepě, abych se mohla s lidmi i více osobně potkávat.

Co byste vzkázala mladým lidem, kteří také sní vlastním vinařství, ale tolik si nevěří?

Vzhledem k tomu, že právě začínám, tak nemám rady na rozdávání, spíš bych je potřebovala od vinařů, kteří už v oboru dělají několik let, a mají za sebou spoustu roků praxe a zkušeností, ke kterým se taky snad dopracuji. 🙂 

 

Menu