Pro někoho se návštěva Moravy znamená především víno, ženy a zpěv, pro nás je to spíše víno, kola a památky. Poslední víkend v červnu jsme nelenili a s přítelem jsem si udělali jsme si pěkný víkend nedaleko Valtic. Kola jsem samozřejmě vzaly s sebou. A co jsme při našich cestách objevili?
Lednicko-valtický areál patří k nejvíce navštěvovaným místům v rámci celé republiky. A není divu! Jde patrně o největší komponovanou krajinu v Evropě, ne-li dokonce na celém světě. Lichtenštejnové si místo pro život uměly zkultivovat a i po staletích je na co se koukat. Ale začneme od začátku!
0 km – Úvaly u Valtic
Našim startovním místem byla vesnice Úvaly u Valtic. Vesnice leží téměř „na konci světa“ na Rakouských hranicích a autem se do obce i z ní dostanete pouze po jedné cestě. Na kole máte na výběr z více cest. My zvolili Valtickou cyklostezku. Tu poznáte díky žlutému značení s lichtenštejnských erbem a písmenem V.
Za Úvaly následuje poměrně prudké stoupání, ale není se čeho bát. Jde o nejtěžší převýšení z celé trasy a my byli upřímně rádi, že jsme si to nejhorší vybrali na začátku. Jede se po polní cestě, která je z část asfaltová, z části kamenitá. Sem tam jsme museli projet i opravdu velikou louží, ale zvládnout se to dá i na silničním kole. Cestu využívají jako zkratku pouze místní a nebo zemědělci, jinak je zde klid a nádherný výhled do krajiny. Pokochat se můžete nejen vinohradypravidelnými řadami vinohradů všude kolem, ale i Svatým kopeček nad Mikulovem, mikulovským zámkem a pohledem na největší rybník na Moravě.
4,8 km – Sedlec u Mikulova
Jakmile jsme se vyškrábali nahoru, mohli jsme se radovat, že odteď už pojedeme jenom z kopce a nebo po rovince. Šotolinová cesta nás zavedla do vesnice Sedlec u Mikulova. Kousek se musí jet po hlavní silnici spojující Mikulov s Valticemi, kde je poměrně hustý provoz, ale vzhledem k tomu, že jsme vyrazili hned z rána, tak to nebyl problém. O Sedlci víme už z loňského léta. Tenkrát jsme si v degustačním altánku Zemědělského družstva Sedlec pochutnali na báječném Tramínu. Při naší letošní návštěvě byla bohužel ještě zavřelo a tak jsme se museli spokojit s čistou vodou a tatrankou 🙂
Až se i vy vydáte do Sedlce, rozhodě si nezapomeňte zjistit, kdy se stánek v zemědělském družstvu Sedlec otevírá a chvilku poseďte.
10 km – Hlohovec
Pokračovali jsme v cestě dál a bylo krásné pozorovat, jak se krajina pomalu probouzí. Měli jsme dokonce to štěstí, že nám přes cestu přeběhl zajíc a na kraji vinice se poklidně pásla srnka. Zkrátka romantika!
Valtická cyklostezka se stáčí kolem Sedleckého rybníka směrem k vesnici Hlohovec a provede vás přímo kolem Hraničního zámečku. Tahle nádherná stavba má jeden zajímavý detail, který by vám neměl při cestách po Lednicko-valtickém areálu uniknout. Na průčelí zámečku je nápis „Zwischen Österreich und Mähren“ a platilo to řadu let doslova. Středem stavby totiž probíhala hranice mezi Rakouskem a Moravou. Na počátku stavby v roce 1826 byl pozemek celý na Moravě, v dalším roce ale došlo k posunu hranic a zámeček se tak ocitl na území dvou zemí najednou. Architekt tohoto faktu vtipně využil a zakomponoval do středu stavby potok Včelínek.
V Hraničním zámečku je v současné době luxusní hotel s restaurací, vcelku nic pro cyklisty, proto jsme po břehu Hlohoveckého rybníka ujížděli po Knížecí cyklotrase směrem k Lednici. Chtěli jsme se vyhnout silničnímu provozu jak jen to jde, a proto jsem pouze přejeli přes silnici spojující Lednici a Valtice a udělali si malou zajížďku kolem Rybničního zámečku. Ten také patří do souboru salet Lednicko-valtického areálu, ale přístupný veřejnosti není.
18,9 km – Lednice
Kousek od Rybničního zámečku se po železniční trati Knížecí stezka napojuje na stezky č. 5045 a EV9, které vás dovedou rovnou k lednickému zámku. Největším lákadlem je samozřejmě novogotický zámek, ale nás zklákala spíše zámecká zahrada. Chtěli jsme si odpočinout a dát si dobrou kávu, jenže všechno dopadlo trošku jinak….
O tom, jaké byly další kilometry našeho cykloputování se dozvíte více v článku Cyklovýlet: Jedeme na kole zpět do Úval
Mapa celé cyklotrasy